7. 5. 2026 · 8 min čtení
PENB upgrade 2026: strategický roadmap (zateplení → okna → HP → FVE)
Vlastníte nemovitost s PENB E/F/G a uvažujete o rekonstrukci? PENB upgrade NENÍ jen „ušetřit za topení". Je to strategický finanční nástroj kombinující 4 dimenze: roční úspory energie + NZÚ dotace (max RD 600k/byt 200k) + property value uplift (PENB G→C = +8-15 % hodnoty) + ROI 30 let kombinovaný. Klíčové: správná sekvence opatření (zateplení → okna → HP → FVE) minimalizuje plýtvání. Jistybyt kalkulačka /penb-upgrade spočítá vše + roadmap.
1. PENB třídy & spotřeba (vyhláška 264/2020 Sb.)
PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy) je povinný od 1.1.2013 při prodeji/pronájmu (zákon č. 406/2000 Sb.). Třídy A-G dle roční spotřeby na vytápění + TUV (kWh/m²/rok):
• **A:** mimořádně úsporná, < 50 kWh/m²/rok (pasivní domy 2015+)
• **B:** velmi úsporná, 50-80 kWh/m²/rok (nízkoenergetické novostavby)
• **C:** úsporná, 80-110 kWh/m²/rok (běžné novostavby 2010+, novely zákona)
• **D:** méně úsporná, 110-160 kWh/m²/rok (rekonstrukce 2000+)
• **E:** nehospodárná, 160-210 kWh/m²/rok (panely 70.-80. let, RD bez zateplení)
• **F:** velmi nehospodárná, 210-270 kWh/m²/rok (starší RD bez izolace)
• **G:** mimořádně nehospodárná, > 270 kWh/m²/rok (předválečné, hluboko ztrátové)
**Praktický kontext:**
• RD 140 m² třídy F: 270 × 140 = 37 800 kWh/rok × 3,5 Kč = 132 300 Kč/rok
• RD 140 m² třídy C: 110 × 140 = 15 400 kWh/rok × 3,5 Kč = 53 900 Kč/rok
• **Roční úspora: 78 400 Kč** (přechod F→C)
CZ trh 2026 + EU EPBD III directive: PENB driven property value je realitou. Nemovitost s PENB E nebo horší se prodává hůř (kupující ví, že čeká velká investice).
2. NZÚ dotace 2026 — 50 % způsobilých nákladů
NZÚ (Nová zelená úsporám) 2026 je program SFŽP. Klíčové sazby:
• Reimbursement: **50 % způsobilých nákladů** (max).
• Cap RD: **600 000 Kč** total (per nemovitost).
• Cap byt: **200 000 Kč** total (per byt).
• Standardní opatření: zateplení fasády/střechy/podlahy, okna+dveře, tepelné čerpadlo, FVE, rekuperační vzduchotechnika.
**Žádost MUSÍ být PŘED zahájením prací** (nezapomeňte na předregistraci v SFŽP portálu). Po realizaci doložení faktur + projektové dokumentace + závěrečná kontrola.
**Kombinace s daňovou úlevou:**
• Pokud financováno hypotékou (refinancing pro rekonstrukci), úroky jsou daňový odpočet § 15 odst. 3 ZDP (max 150 000 Kč/rok).
• Plus zvýšená hodnota nemovitosti (lepší PENB = lepší cena pro budoucí prodej).
3. Sekvence opatření — KRITICKÉ pro ROI
Špatná sekvence = plýtvání investicí. Správné pořadí:
**1. Zateplení fasády (1 800 Kč/m², +1,5 PENB tříd):**
Předpoklad pro efektivitu všech dalších opatření. RD 140 m² → ~250k Kč hrubě, NZÚ -125k = net ~125k Kč.
**2. Zateplení střechy (1 200 Kč/m², +0,8 tříd):**
Až 30 % tepelných ztrát uniká stropem/střechou. RD 140 m² → ~170k Kč, NZÚ -85k = net ~85k.
**3. Okna + dveře (1 100 Kč/m², +0,7 tříd):**
Trojsklo Uw 0,9 W/m²K. Po zateplení (jinak vznikají tepelné mosty kolem oken).
**4. Tepelné čerpadlo (1 500-2 500 Kč/m², +1,0-1,2 tříd):**
AŽ PO zateplení. Bez izolace musí být HP dimenzována na vyšší ztráty = větší výkon = vyšší cena + horší COP v reálu.
**5. Fotovoltaika 6-10 kWp + baterie (800 Kč/m², +0,5 tříd):**
Až po zateplení (jinak FVE pokrývá zbytečnou spotřebu, kterou by zateplení snížilo).
**6. Rekuperační vzduchotechnika (600 Kč/m², +0,4 tříd):**
Volitelně, úspora 30-40 % tepelných ztrát ventilací.
**Klíčový princip:** každé opatření závisí na předchozím. **Plýtvání: FVE 6 kWp pro RD bez izolace = předimenzovaná FVE pokrývající zbytečnou spotřebu. Po zateplení by stačila 4 kWp = úspora 100k Kč.**
4. ROI kombinovaný — 4 dimenze
Standardní kalkulace „kolik ušetřím za topení" je nedostatečná. Kompletní ROI obsahuje:
**Dimenze 1: Annual energy savings**
Úspora kWh × tarif Kč/kWh. Růst 4 % p.a. (CZ inflační prognóza energie).
**Dimenze 2: NZÚ dotace**
Snížení net cost o 50 %. Cap RD 600k / byt 200k = mění hospodárnost dramaticky.
**Dimenze 3: Property value uplift**
PENB G→C = +8-15 % hodnoty. Pro 6M Kč nemovitost to je +480-900k Kč. Na 30 let plánu prodeje to **přesahuje úspory na energii**.
**Dimenze 4: ROI 30 let kombinovaný**
Formula: (savings 30 let + value uplift + dotace - net cost) / net cost × 100 %.
**Příklad RD 140 m² F→C, hodnota 6M:**
• Annual savings: 78 400 Kč
• 30letá úspora (4 % inflace energie): ~4,4M Kč
• NZÚ dotace: ~600k Kč
• Property value uplift: +450k Kč (3 tříd × 2,5 % × 6M)
• Total cost: ~700k Kč (3 opatření)
• Net cost po NZÚ: ~100k Kč
• Total benefit: 4,4M + 450k = 4,85M Kč
• **ROI 30 let: ~4 750 %** (na 100k investici)
5. Příklad: Petr+Hana, RD Brno-Ivanovice F→C
**Situace:**
• RD 140 m² zděděný 2024 po Petrových rodičích (kolaudace 1985)
• Aktuální PENB F (270 kWh/m²/rok), aktuální spotřeba 132k Kč/rok plyn
• Hodnota nemovitosti 6M Kč, plán dlouhodobé bydlení (ne prodej)
**Plán:**
1. Q1 2026: zateplení fasády 250k → NZÚ -125k = net 125k
2. Q2 2026: zateplení střechy 170k → NZÚ -85k = net 85k
3. Q3 2026: výměna oken trojsklem 155k → NZÚ -77k = net 78k
4. Q4 2026: tepelné čerpadlo air-water 210k → NZÚ -105k = net 105k
• Total cost gross: 785k Kč
• Total NZÚ: 392k (čerpáno z 600k cap, zbytek pro Q3 2027 FVE)
• Total net: 393k Kč
**Po realizaci (1.1.2027):**
• Nová PENB: C (110 kWh/m²/rok)
• Nová spotřeba: 53,9k Kč/rok
• Roční úspora: 78,4k Kč
• Payback (jen energie): 393k / 78,4k = **5 let**
• Property value uplift: 6M × 7,5 % = +450k Kč
• Payback (combined): 393k / (78,4k + 15k average value/rok) = 4,2 let
**30letá perspektiva:**
• Total savings: 4,4M (vč. inflace energie 4 % p.a.)
• + Property value uplift: 450k
• Total benefit: 4,85M Kč
• Net cost: 393k Kč
• **ROI 30 let: 1 134 %**
Petr přidává 2027 FVE 8 kWp + baterie 10 kWh: ~280k gross, NZÚ -100k = 180k net. Po zateplení stačí menší FVE (jinak by potřebovali 12 kWp).
6. 5 chyb vlastníků při PENB upgrade
**Chyba 1: FVE PŘED zateplením.**
FVE pokryje zbytečnou spotřebu, kterou by zateplení snížilo. Po zateplení stačí menší (levnější) FVE. **Řešení:** zateplení nejprve, FVE jako poslední krok.
**Chyba 2: Tepelné čerpadlo bez zateplení.**
HP musí dimenzována na vyšší ztráty = vyšší cena (15+ kW místo 8-10 kW) + horší COP v reálu. **Řešení:** zateplení + okna PŘED HP.
**Chyba 3: Hybridní plyn + HP.**
Komplikovaný + drahý. Lepší volit JEDEN zdroj a optimalizovat. **Řešení:** HP + záložní elektřina pro extreme cold (pod -15 °C).
**Chyba 4: NZÚ žádost po realizaci.**
Žádost MUSÍ být PŘED zahájením prací. Po realizaci NZÚ NEPŘIPADÁ. **Řešení:** předregistrace v SFŽP portálu, projektová dokumentace, faktury, závěrečná kontrola.
**Chyba 5: Property value uplift podceňování.**
Mnoho vlastníků počítá jen „kolik ušetřím za topení" a ignoruje uplift hodnoty (+450-900k na 6M nemovitosti). **Řešení:** kompletní ROI analýza vč. value uplift.
Závěr — PENB upgrade je strategický finanční nástroj
PENB upgrade NENÍ „malá údržbářská práce". Je to **strategický finanční nástroj** s 4 dimenzemi:
• **Roční savings energie** (78k Kč/rok pro F→C, RD 140 m²)
• **NZÚ dotace** (50 % nákladů, max RD 600k / byt 200k)
• **Property value uplift** (PENB G→C = +8-15 % hodnoty)
• **ROI 30 let kombinovaný** (1 100-5 000 % na investici)
**Klíčové insighty 2026:**
• **Sekvence kritická:** zateplení PŘED HP PŘED FVE. Špatná sekvence = plýtvání 100-200k Kč.
• **NZÚ žádost PŘED realizací** — bez předregistrace dotace nepřipadá.
• **Property value uplift** přesáhne úspory na energii pro plán krátkodobého prodeje (5-10 let).
• **EU EPBD III** (Energy Performance of Buildings Directive) zpřísňuje 2030+: nemovitosti s PENB E nebo horší budou neprodejné.
Doporučená kombinace nástrojů: /api/penb-upgrade (4 dimenze + sequencing) → /api/nzu-dotace (detail dotačních sazeb) → /api/fve (FVE 6-10 kWp) → /api/danova-uleva-uroky (úroky § 15 ZDP).
Jistybyt je jediná CZ platforma, která spočítá **PENB upgrade roadmap s 4 dimenzemi v 1 kalkulátoru**. **PENB upgrade není „kolik ušetřím za topení" — je to 30letý strategický nástroj s kombinovaným ROI 1 000-5 000 %.**
Další články
- Kdy fixovat hypotéku v roce 2026 — pohled z dat ČNB
Sazby ČNB klesají od konce 2024. Má smysl si zafixovat na 7 let teď, nebo počkat? Rozbor dat z TOP-10 bank.
22. 4. 2026 · 6 min
- Jak poznat „akční cenu" od skutečné slevy
Polovina inzerátů v ČR „slevňuje" o 5–10 %, ale jen polovina z nich opravdu slevila. Náš návod, jak rozeznat reálnou slevu od marketingového triku.
8. 4. 2026 · 4 min