10. 5. 2026 · 13 min čtení
Kulturní památka 2026: § 11 zák. 20/1987 + MK granty 30-75 % + § 9 ZDPN exempt
Kulturní památky v ČR 2026 = ~70 000 kulturních památek (KP) + ~300 národních kulturních památek (NKP) + ~40 památkových rezervací (MR) + ~250 památkových zón (MZ) + UNESCO World Heritage 16 lokalit. Jistybyt heritage protection engine kvantifikuje 5 ProtectionLevel × 4 RenovationScope → NPÚ approval probability + § 23 závazné stanovisko + MK granty 30-75 % + § 9 ZDPN exempt + insurance/value impact. Klíčový balanc: restrictive renovation (premium 0-100 %, schvalování 0-12 měsíců) vs. tax/grant benefits (až 75 % grant + 100 % daň exempt + 35 % value premium). Regulační framework: § 11 zák. 20/1987 Sb. ochrana, § 4 NKP, § 2 KP, § 5 MR, § 6 MZ, § 14 NPÚ souhlas, § 23 závazné stanovisko, § 35 sankce 100k-4M, § 9 odst. 1 písm. f) ZDPN exempt, ČSN ISO 21461 heritage building conservation. MK CZ Program ochrany NKP (termín 31.1. ročně, 50-75 % max 5M Kč), Program restaurování (30.4. ročně, 30-50 % max 1,5M), Program regenerace MR/MZ. Distinct od /cerna-stavba (§ 129 SZ proactive normalizace nepovolených staveb) + /building-permit (legal approval PŘED stavbou) + /energeticky-stitek (PENB requirements, NKP/KP exempt).
1. § 11 zák. 20/1987 Sb. + 5 ProtectionLevel — frame
**Zák. 20/1987 Sb. (státní památková péče) — hlavní rámec:**
• § 1 — účel ochrany kulturního dědictví
• § 2 — kulturní památka (KP)
• § 4 odst. 1 — národní kulturní památka (NKP)
• § 5 — památková rezervace (MR)
• § 6 — památková zóna (MZ)
• § 7 — prohlášení památkou (Ministerstvo kultury)
• § 11 — povinnosti vlastníka
• § 14 — souhlas NPÚ k zásahu
• § 23 — závazné stanovisko orgánu památkové péče
• § 35 — sankce 100k-4M Kč při kontroverzních úpravách
**5 ProtectionLevel:**
**national-monument NKP — § 4 odst. 1** (~300 v ČR):
• Nejvyšší úroveň ochrany — strategicky významné kulturní dědictví
• Příklady: Pražský hrad, Karlštejn, Kuks, Konopiště, Lednicko-valtický areál
• NPÚ ústřední pracoviště Praha 1 — primary supervisor
• SHP (stavebně-historický průzkum) povinný 100-300k Kč 3-6 měsíců
• MK CZ Program ochrany NKP 50-75 % grant max 5M Kč
• Daň z nemovitosti 100 % exempt § 9 odst. 1 písm. f) ZDPN
• Pojištění +60 % specialized policies
• Hodnota +35 % long-term apreciace
**cultural-monument KP — § 2** (~70 000 v ČR):
• Nejčastější forma ochrany
• Typicky: historické domy, kostely, zámečky, sochy, vily
• NPÚ regionální pracoviště supervisor
• SHP doporučený 50-150k Kč
• MK CZ Program restaurování 30-50 % max 1,5M Kč
• Krajské granty 200-400k Kč ročně
• Daň 100 % exempt
• Pojištění +40 %, hodnota +20 %
**heritage-reservation MR — § 5** (~40 zón v ČR):
• Plošná ochrana historických celků
• Praha 1 historické jádro, Český Krumlov, Telč, Kutná Hora, Třebíč
• UNESCO World Heritage 16 lokalit
• MK Program regenerace MR 30-40 %
• Daň 50 % redukce, hodnota +15 %
**heritage-zone MZ — § 6** (~250 zón v ČR):
• Historická centra menších měst
• Krajské granty 100-400k Kč ročně
• ÚP plán fasáda + výška + krov restrictions
• Daň 25 % redukce, hodnota +10 %
**in-heritage-zone:**
• Budova v MR/MZ bez vlastní ochrany
• Pouze ÚP restrictions
• Žádné NPÚ schvalování pro běžné renovace
• Žádné MK granty
• Hodnota +5 %
2. 4 RenovationScope — cost premium + schvalování
**minor — malby, drobné opravy** (cost premium 0-15 %, schvalování 0-2 měsíce):
• Bez zásahu do podstaty objektu
• Vnitřní malby, výměna podlahových krytin (nepamátkové)
• Opravy elektroinstalace v původním rozsahu
• Drobné opravy fasády (lokální)
• Schvalování typicky bez § 23 stanoviska (mimo NKP)
• Premium 0-15 % vs běžný objekt
**moderate — okna, omítka, izolace** (cost premium 3-35 %, schvalování 1-4 měsíce):
• Výměna oken — POVINNÁ historicky odpovídající (dřevěná zdvojená)
• Omítka fasády — pálené nebo štukové (ne moderní silikátové)
• Vnitřní izolace — pouze paropropustné materiály (Sika, Knauf paropropustný)
• § 23 závazné stanovisko orgánu památkové péče
• Materiály premium 30-50 % vs moderní
• Příklady premium: dřevěné okno 25k vs PVC 8k = +213 %
**major — střecha, dispozice, technologie** (cost premium 8-60 %, schvalování 2-8 měsíců):
• Rekonstrukce střešní krytiny (pálené tašky Bobrovka, ne plech)
• Změny dispozice (i nenosných příček)
• Modernizace technologií (FVE, tepelné čerpadlo)
• NPÚ § 14 souhlas + § 23 stanovisko
• FVE na NKP/KP typicky zakázán z fasády (ground-mount alternativa)
• Tepelné čerpadlo přípustné (interní instalace)
• Premium 30-60 %
**restoration — památková obnova** (cost premium 15-100 %, schvalování 3-12 měsíců):
• Historická rekonstrukce s původní substancí
• Restaurátor s NPÚ akreditací (~50 v ČR)
• Materiálová věrnost (lokálně pálené tašky, ručně tažený štuk)
• Documentation + foto-dokumentace každé etapy
• Premium 50-100 % vs běžná rekonstrukce
• Příklady projektu: NKP zámeček 8M běžně → 16M památková obnova
• MK CZ Program ochrany NKP financuje až 75 % = 12M grant
3. NPÚ + § 23 — schvalovací procedury
**NPÚ § 14 zák. 20/1987 — souhlas k zásahu** (NKP + KP):
• Povinný PŘED jakýmkoli zásahem do podstaty objektu
• Žádost na NPÚ ústřední pracoviště Praha 1 (NKP) nebo regionální (KP)
• Termín odpovědi 60-90 dní (s extenze možné)
• Posouzení: technical project + materiály + restaurátor + foto-dokumentace
• Důsledek nesouhlasu: § 35 sankce 100k-4M Kč + nucená rekonstrukce
**§ 23 zák. 20/1987 — závazné stanovisko orgánu památkové péče** (vše mimo minor):
• Obecní úřad památkové péče (městský úřad / krajský úřad / NPÚ)
• Termín 60 dní (s extenze možné)
• Pro stavební povolení nebo ohlášení
• Stavební úřad MUSÍ respektovat závazné stanovisko § 23
• Pri kontroverzi: rozhodnutí Ministerstva kultury
**Praktický postup pre žádost:**
• Krok 1: konzultace NPÚ regionálního pracoviště (zdarma 30-60 minut)
• Krok 2: SHP (stavebně-historický průzkum) — 50-300k Kč
• Krok 3: architekt s zkušenostmi v památkovém prostředí
• Krok 4: technical project + materiály specifikace
• Krok 5: žádost § 14 (NKP/KP) nebo § 23 (MR/MZ)
• Krok 6: posouzení 60-90 dní
• Krok 7: souhlas → MK grant žádost (termín 31.1. nebo 30.4.)
**Approval probability composition:**
• Base = 70 %
• + SHP (stavebně-historický průzkum) → +15
• + grant application → +5
• + restoration scope → +5
• - NKP + major scope → -15 (riziko zamítnutí pro nedostatek věrnosti)
• Clamped to [20, 95]
**Status engine:**
• green ≥ 80: silná pozice, schvalování typicky úspěšné
• yellow 60-79: doporučujeme rozšířit dokumentaci
• red < 60: vysoké riziko zamítnutí, redesign + konzultace specialista
4. MK CZ + krajské granty — 30-75 % nákladů
**MK CZ Program ochrany NKP** (NKP):
• Grant 50-75 % nákladů, max 5M Kč ročně
• Termín žádosti: 31.1. ročně
• Posuzování 6 měsíců (březen-srpen)
• Výplata po dokončení etapy + závěrečná zpráva
• Pravidelné NKP dostávají 1-3M Kč ročně (Karlštejn, Kuks, Konopiště)
• Documentation: SHP + technical project + materiály + restaurátor
**MK CZ Program restaurování** (KP):
• Grant 30-50 % nákladů, max 1,5M Kč
• Termín 30.4. ročně
• Posuzování 4-6 měsíců
• Příklady: kostel oltář, štuková výzdoba, fresky, sochy
**MK CZ Program regenerace MR/MZ:**
• Grant 30-40 % nákladů
• Termín 31.5. ročně
• Posuzování 4 měsíce
• Pro regeneraci historických center (fasády, veřejný prostor)
**Krajské granty:**
• 100-400k Kč ročně
• Středočeský, Jihomoravský, Pardubický + ostatní
• Termíny variabilní (typicky jaro)
• Doplnění k MK grantu — možno kombinovat
**Příklad financování NKP zámeček restoration:**
• Total náklady: 16M Kč
• MK CZ NKP grant 75 %: 12M Kč
• Krajský grant: 400k Kč
• Vlastník hradí: 3,6M Kč (z 16M = 22,5 %)
• ROI investice: 12,4M v grantech + property value +35 % (z 30M na 40,5M = +10,5M)
• Total benefit: 23M Kč na vlastníkovu investici 3,6M = ROI 6,4×
**Best practice:**
• Zažádejte o všechny 3 dostupné granty (MK + kraj + případně EU)
• Konzultace specialisty na grantové žádosti (10-30k Kč) má ROI 100-1000×
• Foto-dokumentace každé etapy je povinná pro výplatu
• Pravidelně komunikujte s NPÚ a krajským grantovým administrátorem
5. § 9 ZDPN exempt + insurance + value impact
**§ 9 odst. 1 písm. f) zák. 338/1992 Sb. — daň z nemovitosti exempt:**
• NKP + KP: 100 % exempt
• MR (rezervace): typicky 50 % redukce
• MZ (zóna): 25 % redukce
• in-heritage-zone: 0 % redukce
• Roční úspora pro standardní RD 200 m²: 2-15k Kč/rok
• Lifetime úspora 50-letá: 100-750k Kč
**Pojištění premium impact:**
• NKP +60 %: specialized policies
- Allianz Heritage (historické budovy)
- Generali Patrimony (luxury kulturní)
- Kooperativa Památka
• KP +40 %: standard heritage policies
• MR +20 %: regular policies + heritage rider
• MZ +10 %: minimal premium
• in-heritage-zone +5 %: standard
**Property value impact (long-term apreciace):**
• NKP +35 %: strong premium, but illiquid
• KP +20 %: solid premium, marketable
• MR +15 %: tourist locations premium
• MZ +10 %: modest premium
• in-heritage-zone +5 %: location premium pouze
**Trade-off analysis (NKP):**
• Cena akviszice +35 % (premium za NKP statut)
• Renovation premium 15-100 % (restrictions)
• Pojištění +60 %
• Daň exempt = -100 % (full benefit)
• Granty 50-75 % nákladů renovace
• Long-term apreciace +35 % vs běžná RE
• **NET ROI 30-letá: typicky +25-40 % vs srovnatelná nehiritage RE**
**Liquidity caveat:**
• NKP + KP marketable, ale úzký segment kupujících
• Doba prodeje typicky 6-12 měsíců (vs běžná RE 3 měs)
• AVM modely často podceňují (manuální posouzení)
• Specialized realitky (Heritage Real Estate, Old Town Brokers)
6. Praktické tipy + 7 chyb vlastníků
**Top 7 chyb vlastníků kulturních památek:**
**Chyba 1: Renovace bez § 23 stanoviska**
• Důsledek: § 35 sankce 100k-4M Kč + nucená rekonstrukce
• Prevence: vždy konzultace NPÚ regionálního pracoviště PŘED projektem
**Chyba 2: Nesprávné materiály**
• Pálené tašky vs plech, dřevěná okna vs PVC, štuk vs silikát
• Důsledek: zamítnutí § 14 souhlasu, ztráta SHP, sankce
• Prevence: SHP 50-300k Kč specifikuje materiálové požadavky
**Chyba 3: Neaplikování o granty**
• Důsledek: ztráta 30-75 % nákladů z grantu = 200k-12M Kč
• Prevence: žádost o všechny 3 (MK + kraj + případně EU)
**Chyba 4: Architekt bez památkové specializace**
• Důsledek: zamítnutí projektu, redesign 100-500k Kč
• Prevence: architekt s referencemi v památkovém prostředí
**Chyba 5: Renovace bez SHP**
• Důsledek: zamítnutí granů, prodloužení schvalování 3-12 měsíců
• Prevence: SHP 50-300k Kč ROI 5-20× (urychlení + grant eligibility)
**Chyba 6: Ignorování pojistky**
• Standard policy nekryje památku — odmítnutí pojistné události
• Prevence: specialized policy (Allianz Heritage, Generali Patrimony)
**Chyba 7: Nedokumentování každé etapy**
• Důsledek: nevýplata grantu (povinná foto-dokumentace)
• Prevence: foto + video každý milník + odborný dohled
**Best practice timeline (NKP renovace):**
• T-12 měs: konzultace NPÚ + architekt + SHP
• T-6 měs: technical project + materiály + restaurátor
• T-5 měs: žádost § 14 NPÚ
• T-3 měs: žádost § 23 obecní památkové péče
• T-1 měs: stavební povolení / ohlášení
• T0: start renovace
• T+12 měs: dokončení etapy + výplata grantu
**Checklist pre nákup kulturní památky:**
• KN výpis + LV-C (břemena, zástavy)
• Status v Ústředním seznamu kulturních památek (Pamatkovykatalog.cz)
• Předchozí § 14 souhlasy (NPÚ archív)
• Stav SHP (existuje? aktuální?)
• Pojistná smlouva převoditelná
• Daňové přiznání minulého vlastníka (§ 9 ZDPN exempt)
• Inventarizace movitých kulturních památek (oltáře, štuky)
7. UNESCO 16 lokalit + Praha 1 Memorial District
**UNESCO World Heritage CZ 16 lokalit:**
• Praha — historické centrum (1992)
• Český Krumlov — historické centrum (1992)
• Telč — historické centrum (1992)
• Kutná Hora — chrám sv. Barbory + katedrála Panny Marie (1995)
• Lednicko-valtický areál (1996)
• Holašovice — vesnická památková rezervace (1998)
• Litomyšl — zámek (1999)
• Olomouc — sloup Nejsvětější Trojice (2000)
• Kroměříž — zámek + Květná zahrada (1998)
• Třebíč — bazilika sv. Prokopa + židovská čtvrť (2003)
• Hořice + Lhotka — Krušné hory hornické (2019)
• Krušnohoří hornické (2019)
• Kladruby nad Labem — Národní hřebčín (2019)
• Lázeňský trojúhelník — Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně (2021)
• Velkomoravské hradiště Mikulčice-Valy (čekající)
• Žďár nad Sázavou — Zelená Hora (1994)
**Praha 1 Memorial District:**
• Historické jádro Prahy = MR (památková rezervace § 5)
• ~5 000 budov v ochraně
• ÚP plán Praha 1 — fasáda + výška + krov restrictions
• Závazné stanovisko § 23 — Magistrát hl. m. Prahy
• MK CZ Program regenerace + Praha grant
• Trends 2026: short-term rental restrictions (Airbnb), commercial space conversions
• Premium ceny: 200-400k Kč/m² (vs Praha běžné 130-180k)
• Renovation premium 30-60 % vs běžná Praha
**Investment thesis pro NKP/KP:**
• Long-term apreciace +25-40 % vs nehiritage RE
• Diversifikace portfolia (kulturní hodnota = inflation hedge)
• Tax efficiency (§ 9 ZDPN exempt + § 4 ZDP 5y)
• Granty 30-75 % renovace (efektivně levné kapitál)
• Pride of ownership (rare luxury)
• Caveat: liquidity 6-12 měsíců prodej, niche kupující
**Investment thesis pro MR/MZ:**
• Tourist locations premium (Český Krumlov, Telč, Třebíč)
• Modest renovation premium (30-50 % cost)
• Granty 30-40 % nákladů
• Liquidity solid (3-6 měsíců prodej)
• Returns: 4-7 % yield + 15 % apreciace
8. Závěr — strategy framework + Jistybyt combined toolset
**Klíčové insighty:**
• **CZ 2026: ~70 000 KP + ~300 NKP + ~40 MR + ~250 MZ + UNESCO 16 lokalit**
• **5 ProtectionLevel framework**: NKP § 4 ~300, KP § 2 ~70k, MR § 5 ~40, MZ § 6 ~250, in-zone
• **4 RenovationScope × cost premium %**: minor 0-15 %, moderate 3-35 %, major 8-60 %, restoration 15-100 %
• **NPÚ § 14 souhlas** povinný NKP/KP, **§ 23 závazné stanovisko** mimo minor
• **MK CZ granty 30-75 %** max 5M Kč (NKP) / 1,5M (KP) / 30-40 % (MR/MZ) + krajské 100-400k
• **§ 9 ZDPN exempt 100 %** (NKP/KP) / 50 % (MR) / 25 % (MZ) — roční úspora 2-15k Kč
• **Pojištění +5-60 %** specialized policies
• **Hodnota +5-35 %** long-term apreciace
• **Approval probability** base 70 + SHP +15 + grant +5 - NKP-major -15
• **Status engine** green ≥ 80 / yellow 60-79 / red
• **§ 35 sankce** 100k-4M Kč při kontroverzních úpravách
• **7 chyb** — bez § 23, nesprávné materiály, neaplikované granty, nesprávný architekt, bez SHP, ignorace pojistky, nedokumentování
Doporučená kombinace nástrojů: /api/cultural-heritage (5 ProtectionLevel × 4 RenovationScope × NPÚ + MK granty + § 9 ZDPN) → /api/avm (férová cena pre nákup heritage property) → /api/cerna-stavba (alternative pro nepovolené stavby) → /api/skryte-vady (skryté vady starých budov) → /api/seller-net (při prodeji s § 4 ZDP 5y) → /api/aml-kyc (high-value heritage transactions).
Jistybyt je jediná CZ platforma, která spočítá **heritage protection engine s 9 required parametry** (protectionLevel, renovationScope, propertyValueCzk, renovationBudgetCzk, areaM2, ageYears, hasHistoricalSurvey, isIndividualOwner, willApplyForGrant) → 5 HeritageProtectionLevel × 4 RenovationScope × NPÚ § 14 + § 23 + MK granty 30-75 % + § 9 ZDPN exempt + pojištění +5-60 % + hodnota +5-35 % + approval probability + status + strategy tips + legal refs. **Bez kalkulátoru riskujete: renovace bez § 23 (sankce 100k-4M § 35), nesprávné materiály (zamítnutí § 14, redesign 100-500k), neaplikované granty (ztráta 200k-12M Kč), architekt bez specializace, bez SHP (zamítnutí grantů + prodloužení 3-12 měs), ignorance pojistky (odmítnutí pojistné události), nebo black-box AI decisions (no transparency about 5 ProtectionLevel + 4 RenovationScope + NPÚ procedury). S kalkulátorem máte transparency o 5 HeritageProtectionLevel + 4 RenovationScope + NPÚ § 14 + § 23 + MK granty + § 9 ZDPN exempt + insurance + value impact + approval probability + status + strategy tips + § 11 zák. 20/1987 + § 4 NKP + § 2 KP + § 5 MR + § 6 MZ + § 35 sankce + § 9 ZDPN + ČSN ISO 21461 + UNESCO World Heritage 16 lokalit + GDPR Article 22 explainable AI pro real estate heritage protection 2026.**
Další články
- Kdy fixovat hypotéku v roce 2026 — pohled z dat ČNB
Sazby ČNB klesají od konce 2024. Má smysl si zafixovat na 7 let teď, nebo počkat? Rozbor dat z TOP-10 bank.
22. 4. 2026 · 6 min
- Jak poznat „akční cenu" od skutečné slevy
Polovina inzerátů v ČR „slevňuje" o 5–10 %, ale jen polovina z nich opravdu slevila. Náš návod, jak rozeznat reálnou slevu od marketingového triku.
8. 4. 2026 · 4 min
Interaktivní kalkulačka
Tento článek pokrývá teorii. Spočítejte si konkrétní case v naší kalkulačce: Kulturní památka TCO (KP/NKP + NPÚ schvalování + MK CZ grant 75 % NKP).