7. 5. 2026 · 8 min čtení
Hypotéka pro OSVČ 2026: jak banky počítají příjem živnostníka
Jste živnostník, podnikatel nebo OSVČ a chystáte se na hypotéku? Na rozdíl od zaměstnanců bank NEPOČÍTÁ vaši aktuální měsíční fakturaci. Místo toho používá **12-24 měsíční průměr z daňových přiznání**. Pět hlavních CZ bank má různé strategie: KB/ČSOB 24 měs, Česká spořitelna 36 měs, mBank 24 měs strict s rejection při declining trendu, Hypoteční banka 12 měs nejflexible. Bezdlužnost na FÚ + OSSZ + ZP je NUTNÁ. Jistybyt kalkulačka /hypoteka-osvc spočítá průměry + 5 bank approvals + required dokumentaci.
1. Proč banka NEPOČÍTÁ aktuální fakturaci OSVČ
Klíčový rozdíl mezi zaměstnancem a OSVČ:
**Zaměstnanec:** banka má jednoduchý vstup — výplatní pásky 3-6 měsíců + potvrzení od zaměstnavatele. Příjem je stabilní, doložitelný, predikovatelný.
**OSVČ:** žádné výplatní pásky. Fakturace je kolísavá. Klient může jeden měsíc vydělat 200k Kč a další jen 30k. **Banka potřebuje stabilní průměr.**
**Řešení: daňová přiznání.**
Banka vyžaduje minimálně 2 dokončená daňová přiznání (lépe 3). Z nich spočítá:
• Roční zisk N-1 (poslední dokončený rok) ÷ 12 = 12-měsíční průměr
• (N-1 + N-2) ÷ 24 = 24-měsíční průměr (KB / ČSOB standard)
• (N-1 + N-2 + N-3) ÷ 36 = 36-měsíční průměr (Česká spořitelna)
**Praktický příklad:**
Pan Karel (živnostník, programátor):
• 2024: roční zisk 720 000 Kč
• 2023: roční zisk 660 000 Kč
• 2022: roční zisk 600 000 Kč
• 12-měs průměr: 60 000 Kč/měs
• 24-měs průměr: 57 500 Kč/měs
• 36-měs průměr: 55 000 Kč/měs
Karel říká bance: „Aktuálně vydělávám 80 000 Kč/měs!" Banka odpovídá: „Tu informaci ignorujeme. Pracujeme s 24-měs průměrem 57 500 Kč."
2. 5 CZ banky pro OSVČ — různé lookback strategie
**KB (Komerční banka):**
• 24-měs průměr (N-1 + N-2)
• 2 daňová přiznání minimum
• Conservatism 1,0 (standard)
• Sazba 4,9 % p.a.
• Vhodná pro: stabilní OSVČ s 2-letou historií
**ČSOB:**
• 24-měs průměr
• 2 přiznání
• Conservatism 1,05 (mírně konzervativní)
• Sazba 5,0 % p.a.
• Vhodná pro: ČSOB klienty s loyalty (-0,1 % discount)
**Česká spořitelna:**
• 36-měs průměr (N-1 + N-2 + N-3)
• 3 přiznání minimum
• Conservatism 1,1
• Sazba 5,1 % p.a.
• Vhodná pro: dlouholeté OSVČ (5+ let), gastro/sezónní podnikání
**mBank:**
• 24-měs průměr ALE conservatism 1,2 (strict)
• **AUTOMATIC REJECTION** při declining trendu (N-1 < N-2 × 0,95)
• Sazba 4,7 % p.a. (nejnižší, ale podmínky strict)
• Vhodná pro: rostoucí OSVČ s positive trendem
**Hypoteční banka:**
• 12-měs průměr (jen N-1)
• Conservatism 0,95 (aggressive)
• Sazba 5,05 % p.a.
• Vhodná pro: rychle rostoucí OSVČ (raketový start, ale jen 1 dokončené přiznání)
**Klíčový strategický insight:**
Pokud máte rostoucí trend (+15-20 % YoY), volte **Hypoteční banku** (12-měs průměr = vyšší base). Pokud máte stabilní/klesající trend, volte **KB/ČSOB** (24-měs průměr). Pokud sezónní/dlouholetá historie, volte **Českou spořitelnu** (36-měs průměr smaže výkyvy).
3. Required dokumentace — bez bezdlužnosti = automatic rejection
**Co musíte předložit bance:**
1. **2-3 daňová přiznání** (rok N-1, N-2, případně N-3) — ČS vyžaduje 3, ostatní 2
2. **Potvrzení o zaplacení daně z příjmů** — Finanční úřad (FÚ) vystaví na požádání
3. **Potvrzení o zaplacení sociálního pojištění** — OSSZ
4. **Potvrzení o zaplacení zdravotního pojištění** — Zdravotní pojišťovna
5. **Potvrzení o bezdlužnosti** — FÚ + OSSZ + ZP, max 30 dní staré
6. **Výpisy z bankovního účtu** za posledních 6 měsíců
7. **Doklad o registraci k DPH** (pokud plátce, obrat 2M+ Kč)
**Klíčové insights:**
• **Bez bezdlužnosti = automatic rejection.** I drobný daňový nedoplatek (3 měsíce v prodlení) zruší celou žádost. Vyřešit PŘED žádostí.
• **Bezdlužnost se vystavuje na požádání FÚ.** Lhůta vyřízení 5-10 pracovních dní. Plánujte s rezervou.
• **Doklad o registraci k DPH** — pokud jste plátce DPH, banka kontroluje konzistenci přiznání a fakturace. Vyhněte se „kreativnímu účetnictví".
• **Výpisy z bankovního účtu** — banka kontroluje, zda fakturace odpovídá příchozím platbám. Cash transactions = červený praporek.
4. Paušál vs skutečné výdaje — daňový režim ovlivňuje hypotéku
**Paušální výdaje § 7 odst. 7 ZDP:**
• 30 % (živnostníci, jiné samostatné činnosti) — max 600k Kč uznaných výdajů
• 40 % (svobodná povolání, nezávislé profese) — max 800k
• 60 % (zemědělci, řemeslníci) — max 1,2M
• 80 % (zemědělská prvovýroba) — max 1,6M
**Skutečné výdaje § 9 odst. 3 ZDP:**
• Všechny prokazatelné výdaje (materiál, kancelář, doprava, telefon, atd.)
• Plus odpisy 1,4 % p.a. z pořizovací ceny majetku
**Vliv na hypotéku:**
Banka považuje **zisk** (příjmy − uznané výdaje) za příjem. Vyšší daňový základ = vyšší příjem pro hypotéku, ale i vyšší daň.
**Příklad:**
Pan Petr (programátor, OSVČ paušál 60 %, roční fakturace 1,2M Kč):
• Paušál 60 %: 1,2M − 720k = **480k zisk** (= 40k Kč/měs průměr)
• Skutečné výdaje (jen 200k skutečných nákladů): 1,2M − 200k = **1M zisk** (= 83k Kč/měs)
**Banka pracuje s 40k vs 83k Kč/měs průměrem. Při hypotéce 4M na 30 let to je rozdíl mezi rejection a high approval.**
**Strategický tip:**
Pokud plánujete hypotéku za 1-2 roky, zvažte přechod na **skutečné výdaje** PŘED daňovým přiznáním. Vyšší daňový základ = vyšší daň (cca 30-50k Kč/rok), ale **získáte hypotéku**. ROI: 1M Kč hypotéka × 30 let × 4,8 % = +9M Kč ekonomické příležitosti vs 100-200k Kč daň navíc.
5. Příklad: Tomáš programátor 35, hypotéka 4,4M na byt 5,5M
**Situace:**
• Tomáš 35 let, OSVČ programátor 8 let
• Daňová přiznání: 2024 (720k zisk), 2023 (660k), 2022 (600k)
• Trend: +9 % YoY (stable, ne positive)
• Daňový režim: paušál 60 %
• Cílová nemovitost: 2+kk Praha 4-Krč 5,5M Kč
• Akontace 1,1M Kč (20 %)
• Hypotéka 4,4M Kč × 30 let
**Krok 1 — Jistybyt kalkulačka /hypoteka-osvc:**
Tomáš zadal: profitN1=720000, profitN2=660000, profitN3=600000, taxRegime=pausal-60, businessRiskLevel=low, targetPrice=5500000, downPayment=1100000, term=30, age=35.
**Výsledek:**
• 12-měs průměr: 60 000 Kč
• 24-měs průměr: 57 500 Kč
• 36-měs průměr: 55 000 Kč
• Trend: stable (+9 % YoY < 10 % positive threshold)
• Hypoteční splátka 4,8 % × 30 let = 23 080 Kč/měs
**5 bank approvals:**
• **KB:** 24-měs base 57,5k / conservatism 1,0 = effective 57,5k → DSTI 40 % → **HIGH** approval, 4,9 % p.a.
• **ČSOB:** 24-měs / 1,05 = 54,8k → DSTI 42 % → **MEDIUM**, 5,0 %
• **Česká spořitelna:** 36-měs / 1,1 = 50k → DSTI 46 % → **LOW**, 5,1 %
• **mBank:** 24-měs / 1,2 = 47,9k → DSTI 48 % → **LOW**, 4,7 % (declining = NE, ale stable OK)
• **Hypoteční banka:** 12-měs / 0,95 = 63,2k → DSTI 36 % → **HIGH**, 5,05 %
**Strategický rozhodnutí:**
Tomáš má 2 high approvals: KB (4,9 %) a Hypoteční banka (5,05 %). Volí **KB** kvůli loyalty rate (-0,1 % díky 8 letům jako KB klient = 4,8 % p.a.) + 2-leté přiznání (1 méně dokumentace než HB by také akceptovala 12-měs s 1 přiznáním, ale Tomáš má 3 přiznání připravené).
**Final výsledek:**
• Hypotéka KB: 4 400 000 Kč × 4,8 % × 30 let = 23 080 Kč/měs
• Total fees: 22k advokát + 35k kolky + 8k odhadce = 65 000 Kč
• Tomáš přebírá byt 3 měsíce po podání žádosti
**Klíčové insights:**
1. **Tomáš měl 2 high approvals** = mohl vyjednat sazbu (KB byla ochotná dát 4,8 % místo standardních 4,9 %).
2. **Stable trend +9 %** = správná volba KB/HB. Pokud by měl declining (-5 % YoY), mBank by ho zamítla.
3. **Paušál 60 %** = dostačující pro tuto target (5,5M). Pokud by chtěl 8M+ Kč, musel by přejít na skutečné výdaje pro vyšší daňový základ.
4. **Bezdlužnost FÚ + OSSZ + ZP** všechny v pořádku — Tomáš platí kvartálně. Žádný stres v dokumentaci.
6. 5 chyb OSVČ při hypotéce
**Chyba 1: Klesající trend příjmu (N-1 < N-2).**
mBank zamítne automaticky. KB/ČSOB aplikují přísnější koeficient (conservatism 1,15 místo 1,0 = -13 % effective income). **Řešení:** počkat 6-12 měsíců, prokázat stabilizaci. Daňové přiznání 2025 musí být ≥ 2024.
**Chyba 2: Paušál 30 % pro vysoké příjmy.**
Pokud máte fakturaci 1,5M+ Kč a paušál 30 %, banka pracuje s 1,05M zisk = 87,5k Kč/měs. **Řešení:** přechod na skutečné výdaje (vyšší daňový základ + nižší daň díky odpisům + lepší hypoteční podmínky).
**Chyba 3: Bez bezdlužnosti FÚ.**
I drobný daňový nedoplatek (3 měsíce v prodlení, 5k Kč) = automatic rejection. Banka chce VŠECHNY 3 bezdlužnosti (FÚ + OSSZ + ZP). **Řešení:** vyřešit PŘED žádostí. Bezdlužnost vystavují FÚ/OSSZ/ZP do 5-10 dní.
**Chyba 4: Sezónní podnikání bez delší historie.**
Gastro, eventy, sezónní turistika mají velké výkyvy. KB/ČSOB s 24-měs průměrem to může vyhladit, ale ČS s 36-měs lépe. **Řešení:** volte ČS nebo počkejte 3 roky historie.
**Chyba 5: Žádost u mBank s declining trendem.**
Tato chyba zruší žádost na 6-12 měsíců (banka si pamatuje neúspěšné žádosti). **Řešení:** spočítejte trend PŘED žádostí. Pokud declining, jděte ke KB/ČSOB nebo počkejte.
Závěr — hypotéka pro OSVČ je možná, ale s 5 podmínkami
Hypotéka pro OSVČ NENÍ těžší než pro zaměstnance — je **JINÁ**. Banka má specifická pravidla, klient musí mít specifické dokumenty. Dodržení 5 podmínek = high approval.
**5 podmínek pro úspěšnou hypotéku OSVČ:**
1. **2-3 dokončená daňová přiznání** s pozitivním nebo stabilním trendem
2. **Bezdlužnost** na FÚ + OSSZ + ZP (max 30 dní staré potvrzení)
3. **Odpovídající daňový režim** (paušál 60-80 % pro vyšší příjmy, skutečné výdaje pro maximální daňový základ)
4. **Volba banky podle profilu** (KB/ČSOB stable, ČS sezónní, mBank rostoucí, HB rychlý růst)
5. **Strategie 6-12 měsíců dopředu** (zvýšit daňový základ, vyřešit bezdlužnost, optimalizovat trend)
**Klíčové insighty 2026:**
• **24-měs průměr je standard** — 12-měs jen Hypoteční banka, 36-měs jen ČS
• **Declining trend = mBank rejection** — pro neoslé OSVČ NE
• **Paušál 30 % = limit pro vyšší ceny** — přejděte na skutečné výdaje
• **Bezdlužnost = obligatorní** — i drobný nedoplatek zruší žádost
• **Plán 6-12 měsíců dopředu** — daňová strategie ovlivňuje hypotéku
Doporučená kombinace nástrojů: /api/osvc-mortgage (12/24/36-měs průměry + 5 bank) → /api/dsti-dti (ČNB limity) → /api/bonita-check (registry) → /api/danove-optimalizace-investora (paušál vs s.r.o.).
Jistybyt je jediná CZ platforma, která spočítá **OSVČ hypotéku s 5 bank lookback strategiemi v 1 kalkulátoru**. **Hypotéka pro OSVČ není těžší — jen jiná. Plánujte 6-12 měsíců dopředu, volte správnou banku, dodržte 5 podmínek.**
Další články
- Kdy fixovat hypotéku v roce 2026 — pohled z dat ČNB
Sazby ČNB klesají od konce 2024. Má smysl si zafixovat na 7 let teď, nebo počkat? Rozbor dat z TOP-10 bank.
22. 4. 2026 · 6 min
- Jak poznat „akční cenu" od skutečné slevy
Polovina inzerátů v ČR „slevňuje" o 5–10 %, ale jen polovina z nich opravdu slevila. Náš návod, jak rozeznat reálnou slevu od marketingového triku.
8. 4. 2026 · 4 min