7. 5. 2026 · 9 min čtení
FVE Fotovoltaika 2026 — kdy se vyplatí + NZÚ kombinace
RD 4+1 v Brně-okrese, spotřeba 5800 kWh/rok (rodina 4 + tepelné čerpadlo), elektřina 6 Kč/kWh. Dimenzování FVE 8 kWp + baterie 10 kWh. Investice 730 tis. Kč, NZÚ dotace 380 tis. Kč → čistá 350 tis. Kč. Payback 8 let, ROI 25 let 310 %, NPV diskont 4 % +750 tis. Kč. Naše /api/fve kalkulačka spočítá konkrétně. Detailní rozbor pro 4 dimenzování scénáře + kombinace s NZÚ.
1. Jak FVE matematika funguje
**Roční výroba:** 1 kWp ≈ 1 000 kWh/rok v ČR (orientace jih, sklon 30°, bezstinné). Pro 8 kWp = 8 000 kWh/rok. Realita: 950-1 100 kWh/kWp podle lokality (Jižní Morava nejvyšší, severní Čechy nejnižší).
**Self-consumption ratio:** kolik z výroby skutečně využijete doma. Bez baterie ~30 % (jen denní spotřeba), s baterií 75-80 % (přesune do večera/rána). To je klíčová proměnná, protože:
**Cena odběru 6 Kč/kWh** (s distribucí) **vs výkup přebytků 1,5-2,5 Kč/kWh** (ČEZ Distribuce 2026 spotová cena). Rozdíl 4× znamená, že self-consumption je 4× hodnotnější než přebytek.
Příklad 8 kWp + 4500 kWh spotřeba: bez baterie self-cons 2400 kWh (30 %) × 6 Kč + 5600 přebytek × 1,8 Kč = 24 480 Kč/rok. S baterií self-cons 4500 kWh × 6 + 3500 přebytek × 1,8 = 33 300 Kč/rok. Rozdíl +8 820 Kč/rok = baterie navíc 250k Kč se zaplatí za 28 let. Bez NZÚ se nevyplatí — s NZÚ ano.
2. NZÚ 2026 dotace pro FVE
**FVE bez baterie:** 30 000 Kč/kWp instalovaného výkonu, max 50 % nákladů. Pro 8 kWp = 240k Kč max (stačí investice 480k Kč nebo více).
**Baterie:** 30 000 Kč/kWh kapacity. Pro 10 kWh = 300k Kč. Strop 50 % nákladů (typicky kapacita 5-15 kWh, 25-40k Kč/kWh).
**Bonus za komplexní systém:** +10 % pokud kombinujete FVE + baterie + tepelné čerpadlo. Pro 8 kWp + 10 kWh + TČ = +54k Kč navíc.
**Kombinace s NZÚ na zateplení:** pokud současně realizujete zateplení (PENB skok C→A), můžete získat dalších 250-350k. Strop NZÚ pro RD 50 % nákladů, ale i tak typicky 600-800k Kč na komplexní rekonstrukci.
**Žádost:** SFŽP, online přes Identitu občana. Lhůta vyřízení 4-6 měsíců. Vyplaceno až po realizaci a kontrole. Doporučení: žádejte předem, ne až po realizaci (jinak ztratíte nárok).
3. Baterie ano nebo ne — decision matrix
**Baterie ANO, pokud:** 1) máte tepelné čerpadlo (večerní spotřeba), 2) elektromobil (nabíjení v noci), 3) klimatizaci (denní spotřeba sice OK, ale večery), 4) plánujete ~5+ let v domě (payback baterie 10-15 let).
**Baterie NE, pokud:** 1) malá denní spotřeba (single/pár bez TČ), 2) plánujete prodej do 5 let (selling costs sníží return), 3) uvažujete přechod na vetší FVE za pár let (dvojí investice nemá smysl).
**Rule of thumb:** pokud roční spotřeba > 4500 kWh = baterie se vyplatí (s NZÚ). Pokud < 3500 kWh = bez baterie stačí. Mezi tím záleží na vzorci spotřeby (kdy nejvíc spotřebováváte).
Naše /api/fve kalkulačka má parametr `battery=true/false` — porovnejte oba scénáře a uvidíte rozdíl v ROI 25 let.
4. Dimenzování — 4 typické scénáře
**5 kWp (malá FVE pro RD bez TČ):** RD 3+1, spotřeba 3500 kWh/rok, 4-5 osob bez TČ. Investice 350k Kč, NZÚ 150k → čistá 200k. Bez baterie self-cons 30 %, payback 11 let. Marginální — doporučujeme zvážit baterii.
**8 kWp (standard RD s TČ):** RD 4+1, spotřeba 4500-5500 kWh/rok, TČ vzduch-voda. Investice 480k FVE + 250k baterie 8 kWh = 730k. NZÚ 240k+240k+30k bonus = 510k. Čistá 220k. Payback 7 let, ROI 25 let 380 %.
**10 kWp (RD s EV nebo bazén):** RD 5+1, spotřeba 6500-8000 kWh/rok, TČ + elektromobil + klimatizace. Investice 600k FVE + 300k baterie 10 kWh = 900k. NZÚ 300k+300k+60k bonus = 660k. Čistá 240k. Payback 6 let.
**12+ kWp (malý byznys nebo velký dům):** spotřeba 10 000+ kWh/rok. Investice 750k FVE + 400k baterie 15 kWh = 1,15M Kč. NZÚ 360k+450k+80k = 890k (cap 50 % = 575k). Čistá 575k. Payback 8 let. POZOR: pokud ne všechno spotřebujete, surplus za 1,5 Kč/kWh sníží return.
5. Kombinace s tepelným čerpadlem
**Synergický efekt.** Tepelné čerpadlo má COP 3-5 → 1 kWh elektřiny vyrobí 3-5 kWh tepla. Pokud ji vyrobíte z FVE (0 Kč), efektivně topíte zadarmo.
**NZÚ bonus +10 %.** Komplexní systém FVE + baterie + TČ získá +10 % na celou dotaci (ne jen na TČ). Pro 8 kWp + baterie 10 kWh + TČ = +54k Kč navíc.
**Spotřeba se zdvojnásobí:** zatímco rodinný RD bez TČ má 3500 kWh/rok, s TČ má 6000-8000 kWh/rok. To znamená self-consumption ratio s baterií skočí z 75 % na 90 %+ (skoro vše využijete sami).
**Payback se zkrátí o 2-3 roky** vs. samostatná FVE bez TČ. Doporučujeme realizovat současně (jeden projekt, jedna stavební firma, jeden NZÚ).
6. 5 typických chyb při dimenzování FVE
**1. Předimenzování bez baterie.** „10 kWp pro 3500 kWh spotřebu = 70 % surplus za 1,5 Kč/kWh." Payback 18+ let. Rule: kWp ≈ spotřeba / 1000 nebo + baterie.
**2. Levné panely $/W.** Čínské panely 280-350 W/m² s nižší účinností degradují rychleji (1 %/rok místo 0,5 %). Po 25 letech 75 % výkonu místo 88 %. Rozdíl 200k Kč na 25 let úspor. Kvalitní panely Tier-1 (Trina, Jinko, Q-Cells) stojí jen +20-40k víc, ale dlouhodobě se vyplatí.
**3. Bez NZÚ.** Naprostá chyba — NZÚ pokrývá 50 % nákladů. Bez dotace payback 14-18 let, s dotací 7-12 let. Jediná situace, kdy nemáte nárok: pokud jste majitel firmy a montujete na business prostory (jiný program OP TAK).
**4. Špatná orientace nebo sklon.** Východ nebo západ -20 % výnos, sever -50 %. Sklon 0° (plochá střecha) -15 %, sklon 60° -10 %. Pokud máte severní střechu, FVE se nevyplatí — radši investujte do zateplení.
**5. Bez monitoringu.** FVE bez monitoringu je černá skříňka. Po roce zjistíte, že 1 panel je vadný (-15 % výroby). Monitoring (5-10k Kč jednorázově) odhalí poruchu okamžitě, šetří 30-50k Kč/rok.
7. Praktický příklad — Marek a Eliška RD Brno-okres
RD 4+1, 165 m², zděný 2018, PENB B. 4 osoby + tepelné čerpadlo Daikin (COP 4,2). Spotřeba 5800 kWh/rok. Cena elektřiny 6,2 Kč/kWh.
Naše /api/fve kalkulačka pro 8 kWp + baterie 10 kWh + TČ: investice 480k FVE + 250k baterie = 730k. NZÚ: 240k + 300k + 73k bonus (10 % komplex) = 613k (cap 50 % nákladů = 365k). Čistá investice 365k Kč.
Roční výroba 8000 kWh, self-cons 75 % = 6000 kWh × 6,2 Kč = 37 200 Kč. Surplus 2000 × 1,8 = 3 600 Kč. Celkem 40 800 Kč/rok. Payback 9 let.
ROI 25 let s inflací 4 %: total úspora 1,52M Kč, ROI 320 %. NPV diskont 4 %: +750k Kč. Vynikající investice.
8. Krok-za-krokem žádost NZÚ
**1. Konzultace s instalatérem.** Doma: orientace střechy, sklon, plocha (m²), stínění. Spotřeba: roční vyúčtování za 2 roky. Vybere optimální kWp + baterie.
**2. Cenová nabídka + projekt.** Instalatér vypracuje projekt + cenovou nabídku. Standardní cena 60-90k Kč/kWp + 25-40k Kč/kWh baterie + montáž 30-50k.
**3. NZÚ žádost online.** SFŽP portál, přihlášení Identitou občana. Vyplnění formuláře, upload projektu + cenové nabídky. Lhůta vyřízení 4-6 měsíců.
**4. Schválení + závazek.** SFŽP vydá rozhodnutí o závazku (rezervace dotace). Realizujete do 12 měsíců.
**5. Realizace + revize.** Instalatér realizuje 1-3 dny. Revizní technik vystaví revizní zprávu. ČEZ Distribuce nainstaluje 4-quadrantový elektroměr.
**6. Kontrola SFŽP + výplata.** SFŽP zkontroluje (ne vždy fyzicky, často papírová). Vyplatí 30-60 dní po kontrole na váš účet.
Závěr — investice s payback 7-12 let
FVE Fotovoltaika je v 2026 jedna z nejlepších energetických investic pro RD. Payback 7-12 let s NZÚ dotací, ROI 25 let 200-400 %, NPV typicky kladné +500k-1M Kč pro standardní RD.
Klíčové faktory: 1) správné dimenzování (kWp ≈ spotřeba/1000 nebo + baterie), 2) NZÚ dotace 50 % nákladů (nedělejte bez dotace), 3) baterie pro self-consumption 75 %, 4) kombinace s TČ pro synergický efekt, 5) Tier-1 panely (Trina, Jinko, Q-Cells) pro 25-letou životnost.
Doporučená kombinace nástrojů: /api/fve (payback) → /api/nzu (přesná dotace pro vaši situaci) → /api/owner-running-costs (jak se sníží roční náklady bydlení) → /api/energy-savings (kombinace s zateplením).
Pro detailní průvodce NZÚ viz /blog/nzu-2026-pruvodce. Pro tepelné čerpadlo a zateplení /blog/penb-stitek-co-znamena. Jistybyt je jediná CZ platforma, která kombinuje 4 energetické kalkulačky do jednoho ekosystému pro plánování investic do nemovitosti.
Další články
- Kdy fixovat hypotéku v roce 2026 — pohled z dat ČNB
Sazby ČNB klesají od konce 2024. Má smysl si zafixovat na 7 let teď, nebo počkat? Rozbor dat z TOP-10 bank.
22. 4. 2026 · 6 min
- Jak poznat „akční cenu" od skutečné slevy
Polovina inzerátů v ČR „slevňuje" o 5–10 %, ale jen polovina z nich opravdu slevila. Náš návod, jak rozeznat reálnou slevu od marketingového triku.
8. 4. 2026 · 4 min