Kalkulačky · Energetika · Strategie
PENB upgrade 2026 — strategický roadmap
Vlastníte nemovitost s PENB E/F/G a uvažujete o rekonstrukci? Tato kalkulačka kombinuje 4 dimenze: roční úspory energie + NZÚ dotace + property value uplift + ROI 30 let. Klíčové: správná sekvence opatření (zateplení PŘED tepelným čerpadlem PŘED fotovoltaikou) minimalizuje plýtvání investicí.
Roční úspora
78 400 Kč
z 132 300 Kč → 53 900 Kč
30letá úspora
4 397 059 Kč
vč. inflace 4 % p.a.
Property value uplift
450 000 Kč
7.5 % z hodnoty
Total náklady
616 000 Kč
před NZÚ
NZÚ dotace
308 000 Kč
max 600k Kč
Net cost
308 000 Kč
vlastní investice
Payback & ROI
Návratnost (jen energie): 3.9 let. Návratnost (vč. value uplift): 3.3 let. ROI 30 let: 1474 %.
Roadmap (správná sekvence)
- 1. Zateplení fasády (tepelná izolace 14-16 cm EPS/MW)
- 2. Výměna oken + dveří (trojsklo Uw 0,9 W/m²K)
- 3. Tepelné čerpadlo vzduch-voda (COP 3,5-4,2)
Per-opatření breakdown
- Zateplení fasády (tepelná izolace 14-16 cm EPS/MW)
Cena 252 000 Kč · NZÚ −126 000 Kč · Net 126 000 Kč · PENB +1.5 tříd
- Výměna oken + dveří (trojsklo Uw 0,9 W/m²K)
Cena 154 000 Kč · NZÚ −77 000 Kč · Net 77 000 Kč · PENB +0.7 tříd
- Tepelné čerpadlo vzduch-voda (COP 3,5-4,2)
Cena 210 000 Kč · NZÚ −105 000 Kč · Net 105 000 Kč · PENB +1.0 tříd
Strategie + právní reference
- Komplexní upgrade F→C (3 tříd) — sequenční přístup KRITICKÝ. Zateplení fasády musí předcházet tepelnému čerpadlu (jinak HP dimenzováno na špatně izolovaný dům = plýtvání).
- Payback 3.3 let (vč. property value uplift) je vynikající. Investice se vrátí dříve než životnost izolace (40-50 let).
- Property value uplift 450 000 Kč = 7.5 % z aktuální hodnoty. PENB C je atraktivní pro budoucí prodej.
- NZÚ 2026 max RD 600k / byt 200k Kč. Žádost přes SFŽP portál, doložení faktur + projektové dokumentace + závěrečná kontrola.
- Kombinace s daňovou úlevou: pokud financováno hypotékou, úroky jsou odpočet § 15 odst. 3 ZDP (max 150k Kč/rok pro vlastní bydlení).